„Zbrodnia katyńska” w Trójce
„Zbrodnia katyńska” w Trójce

„Zbrodnia katyńska” w Trójce

W czwartkowe popołudnie 8 maja w Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów
w Swarzędzu oficjalnie otwarto wystawę „Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie
w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje”. Jest to już trzecia wystawa w Trójce, przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Wystawa dokumentuje tragiczne historie wielkopolskich rodzin. W dołach śmierci Katynia, Charkowa czy Miednoje znalazło swój ziemski kres ponad 1570 Wielkopolan. Byli wśród nich wykładowcy wyższych uczelni, przedstawiciele wolnych zawodów, urzędnicy państwowi, ziemianie i przedsiębiorcy, ludzie słusznie zaliczani do elity polskiego społeczeństwa.

Jedną z takich rodzin byli Zofia i Teodor Bobowscy. Teodor walczył
w Powstaniu Wielkopolskim i wojnie polsko – bolszewickiej, zginął w Katyniu. Jego żona Zofia w latach powojennych mieszkała w Swarzędzu,
przy ul. Rynek 26. W Katyniu zginął także Edmund Barlitz, lekarz,
mieszkaniec Gruszczyna, pracujący w Pobiedziskach.

Podczas otwarcia wystawy, pan Arkadiusz Małyszka, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu przedstawił losy polskich jeńców wojennych po agresji sowieckiej 17 września 1939 r. oraz historię tzw. „kłamstwa katyńskiego”. Spotkanie w Trójce uświetnili również goście specjalni, świadkowie tamtych wojennych czasów, którzy w emocjonujących słowach opowiedzieli o swoich osobistych przeżyciach z lat wojennych.

Pani Urszula Graczyk ze Związku Sybiraków, która w czasie wojny wraz z rodziną została wywieziona do Kazachstanu, do dziś nie odnalazła grobu swojego ojca, więźnia z Ostaszkowa. Bezcenną pamiątką rodzinną są jego listy pisane z „nieludzkiej ziemi”, które pani Urszula przywiozła na czwartkowe spotkanie.

Swoimi wspomnieniami z dzieciństwa podzielił się również drugi zaproszony gość specjalny, pan Jerzy Ziółkowski, sekretarz Związku Sybiraków Oddział w Poznaniu, który sześć lat spędził na zesłaniu w Kazachstanie. Pan Jerzy dopiero po 72. latach odnalazł tabliczkę z imieniem i nazwiskiem swojego ojca, policjanta, na cmentarzu w Bykowni pod Kijowem.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów, pan Waldemar Biskupski, w obecności zaproszonych gości oraz uczniów Trójki.

Wystawa jest czynna w holu Gimnazjum nr 3 do końca maja w godz. 8.00 – 20.00, zapraszamy do jej obejrzenia nauczycieli i uczniów swarzędzkich szkół oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Swarzędz.

Izabela Kurowska

Skip to content