Młodzi głosują

W ramach projektu organizowanego przez CEO 19 maja 2014 odbyły się w naszym gimnazjum młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Zostały one poprzedzone szeregiem lekcji, których celem było zaznajomienie uczniów z istotą funkcjonowania PE, ordynacją wyborczą w Polsce czy celowością uczestnictwa w wyborach. W Komisji Wyborczej zasiadły: Natalia Echaust, Kinga Matuszewska, Basia Mroczek i Ada Szczyra.
Poszczególni uczniowie wchodzący do „lokalu wyborczego” musieli okazać się dowodem tożsamości, następnie podpisać listę obecności, po czym otrzymywali kartę do głosowania. Gimnazjaliści mogli oddać głos na jeden z dziewięciu komitetów wyborczych. W głosowaniu uczestniczyło 271 osób. Oddano 261 ważnych głosów.
W Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu wygrał Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch, na który oddano 67 głosów. Na drugim miejscu uplasował się Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość z 64 głosami, a na trzecim miejscu Komitet Wyborczy Nowa Prawica – Janusz Korwin -Mikke z 49 głosami.
Mam nadzieję, że tego typu działania uświadomią naszym uczniom, że istotę demokracji stanowią wolne wybory. Mam też nadzieję, że w chwili kiedy nasi gimnazjaliści uzyskają pełnie praw wyborczych wzrośnie frekwencja wyborcza.

Koordynator
Agnieszka Bagrowska