WYSTAWA „UKRADZIONE DZIECIŃSTWO” W SP3
WYSTAWA „UKRADZIONE DZIECIŃSTWO” W SP3

WYSTAWA „UKRADZIONE DZIECIŃSTWO” W SP3

W październiku w holu  naszej szkoły możemy obejrzeć wystawę, wypożyczoną z IPN Oddziału w Poznaniu „Ukradzione dzieciństwo”. Ekspozycja przedstawia życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej.

    Na osiemnastu planszach uczniowie mogą zobaczyć, jak zmieniło się życie ich rówieśników w czasie wojny. Dzieci polskie (oraz dzieci różnych mniejszości narodowych np. żydowskie, romskie, białoruskie, ukraińskie) stały się ofiarami wojny, świadkami egzekucji, okrucieństwa okupanta, często zostały sierotami wojennymi. Przeżyły traumę związaną w gettem, obozami, przymusową pracą czy wysiedleniem. Wystawa, podzielona na siedem części przedstawia dzieci w różnych rolach życiowych: dzieci, obrońcy, oszukani, ofiary, obserwatorzy, okaleczeni i emigranci.

Nasi uczniowie z klas IV-VIII w czasie lekcji historii obejrzeli wystawę oraz pracowali ze specjalnie przygotowanymi dla nich kartami ćwiczeń. Losy ich rówieśników podczas II wojny światowej wzbudziły dużo empatii i refleksji:

„straszne, jak można tak wykorzystywać dzieci, tyle ich zginęło…”

„jest mi smutno, ponieważ nie wiedziałam, że dzieci spotykały takie rzeczy, wystawa zawiera dużo informacji”

„współczuję dzieciom, które przeżyły taką tragedię, mam nadzieję, że już nigdy się nic takiego nie wydarzy”

„wystawa jest przerażająca i pouczająca”

„wystawa jest ciekawa, ale bardzo smutna”

„osobiście się wzruszyłam”

„ja jestem szczęśliwa, że żyję w innych czasach niż oni i jest mi bardzo przykro, że takie sytuacje im się przytrafiły”

Dodatkiem do wystawy jest plansza dotycząca XXI wieku, przedstawiająca współczesne zdjęcia dzieci z Syrii, które cierpią z powodu wojny domowej          w ich kraju.

IK

Skip to content