Czym jest kultura wysoka? Pojęcie to wydaje się dość abstrakcyjne dla przeciętnego zjadacza chleba. Spektakle, balet, koncerty muzyki poważnej – wielu ludzi identyfikuje te hasła z nudą. „Opera? To nie dla mnie”. Tymczasem okazuje się, że kultura wysoka wcale nie musi być nudna. Dodam więcej: jest w zasięgu ręki i… dla każdego! Przekonali się o tym uczniowie Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu, do których artyści z Teatru Wielkiego w Poznaniu przyjeżdżali aż 6 razy w tym roku szkolnym. Gościliśmy znakomitych pianistów, śpiewaków operowych, tancerki baletowe, charakteryzatorkę. W ramach realizowanego projektu klasa 1a zwiedziła Teatr Wielki – uczniowie przekonali się, że to nie tylko ogromny budynek ze sceną, miejscami do siedzenia dla widza i orkiestronem, ale także niezliczona ilość długich korytarzy, z których wchodzi się do pomieszczeń, gdzie praca wre od świtu do późnej nocy.
W poniedziałek 26 maja uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu uczestniczyli w koncercie muzyki poważnej, który przygotowali dla nich artyści poznańskiej opery – soliści: Tatiana Maria Pożarska, Tomasz Raczkiewicz, Marek Szymański, Marcin Hutek oraz pianista: Marcello Giusto. Tym razem usłyszeliśmy „Ave Maria” oraz fragmenty arii operowych w różnych językach: polskim, niemieckim, francuskim i włoskim. Wszystkie zaśpiewane pięknie, z uczuciem i ogromnym zaangażowaniem. Prowadzący spotkanie Tomasz Raczkiewicz przypomniał także widowni, jakie są rodzaje głosów ludzkich i sprawdził, ile uczniowie zapamiętali z poprzednich teatralnych spotkań.
Poniedziałkowy koncert stanowił nie tylko ciekawe wydarzenie kulturalne. Był także znakomitą lekcją kultury, cierpliwości i pokory. Pożegnaliśmy na końcu artystów z Teatru Wielkiego w Poznaniu, bijąc rzęsiste brawa.
Spotkania teatralne w szkole dobiegły końca, jednak zwieńczeniem naszego teatralnego projektu będzie wizyta w Teatrze Wielkim 24 czerwca – wówczas 50 przedstawicieli Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu obejrzy spektakl baletowy „Alicja w Krainie Czarów”.
Myślę, że podsumowaniem naszej całorocznej pracy teatralnej mogą być słowa Novalisa, który napisał: „Teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą”. Trudno się z nim nie zgodzić, nieprawdaż…?
Paulina Grzesiak