Wycieczka do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Wycieczka do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Wycieczka do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

18 października 2016 uczennice z naszej szkoły wraz z uczniami z Gimnazjum w Zalasewie i Zespołu Szkół w Paczkowie pojechały na wygraną w ramach konkursu Eko-Ciuszek 2016 wycieczkę do Szreniawy. Były to z klas trzecich: Maja Maćkowiak, Julia Szymańska, Agnieszka Stachowiak, Ania Stelmaszewska oraz pierwszoklasistki Marta Chmiel i Karolina Jędroszyk.

Pan Przewodnik oprowadził grupę po terenie muzeum i opowiedział wiele interesujących rzeczy na temat uprawy roli w dawnych czasach, zaprezentował interesującą kolekcję unikalnych maszyn rolniczych o nazwie lokomobile, a także mogliśmy obejrzeć samoloty wykorzystywane w rolnictwie, między innymi: PZL-101 Gawron, An-2R, PZL-104 Wilga 35, Let L-200D Morava, M-15 Belphegor, M-18 Dromader, PZL-106 Kruk BR, śmigłowiec Mi-2R.

Zwiedziliśmy także pałac dawnych właścicieli Szreniawy – p. Glabiszów, w którym można obejrzeć wystawy prezentujące życie codzienne ziemiaństwa wielkopolskiego na początku XX wieku.

Weszliśmy także na wieżę Mauzoleum Bierbaumów, z której można zobaczyć piękną panoramę okolicy.

Z tą budowlą związana jest legenda o tragicznej śmierci nieznanej z imienia córki Hermanna Bierbauma. Według opowieści powtarzanej przez okolicznych mieszkańców dziewczyna popełniła samobójstwo w proteście przeciwko zamążpójściu za niekochanego mężczyznę. Gdy rodzice chcieli wydać ją za mąż, utopiła się w jeziorku Szreniawskim skacząc do wody z wysokiej skarpy na koniu. Po jej śmierci ojciec miał wznieść mauzoleum, w którym pochował córkę, a budowlę w kształcie wieży widokowej usytuował na wzniesieniu, aby z jej szczytu móc spoglądać w toń jeziora, w którym ona zginęła…

Koniec wycieczki zwieńczyło ognisko z kiełbaskami.

Skip to content