„Ten, kto pielgrzymuje, modli się…”

Jasna Góra 2018

      „Nie może się ukryć miasto położone na górze”. (Mt5,14) – powiedział Jezus. Tym miastem jest Jasna Góra.

Pielgrzymka do Częstochowy, w której udział wzięli nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu odbyła się w tym roku 20 marca. „Zatrzymaj się na chwilę…” – Wielki Post to czas rozważań, refleksji oraz przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Częstochowa jest z pewnością ku temu odpowiednim miejscem; naszym celem była właśnie duchowa podróż, pielęgnowanie kontaktu z Matką Bożą.

Pielgrzymkę rozpoczęliśmy o 5.30 rano, po przyjeździe uczestniczyliśmy we mszy świętej, po której nastąpiło zasłonięcie Cudownego Obrazu. Zwiedziliśmy również Skarbiec Królewski, w którym zgromadzone są wota – zarówno te o wartości artystycznej, jak i te, w których zawierają się wspomnienia ludzkiego życia, będące często wyrazem wdzięczności za doznane łaski i cuda. Podziwialiśmy także Bastion Św. Rocha. Naszą pielgrzymkę zakończyliśmy drogą krzyżową na wałach wokół bazyliki na Golgocie Jasnogórskiej.

Wydaje się, że w codziennej, tak zabieganej przecież rzeczywistości trudno znaleźć dzień na modlitwę, skupienie, zajęcie się sprawami ducha. Wyjazd do Częstochowy kolejny już raz miał służyć wyciszeniu się choć na chwilę, zatrzymaniu i zwróceniu swojej uwagi na to, co w życiu naprawdę ważne.

K.Pokorska