„Przyjęcie dla głupca” w Teatrze Nowym

Jeśli zastanawiacie się nad tym jak można ciekawie i niebanalnie spędzić piątkowe popołudnie, podpowiadam – w teatrze, oczywiście. Propozycja ta okazała się kusząca dla 25 uczniów Gimnazjum  nr 3 w Swarzędzu, którzy wraz z paniami Agnieszką Bagrowską i Pauliną Grzesiak obejrzeli 30 maja w Teatrze Nowym w Poznaniu spektakl „Przyjęcie dla głupca”. Odegrany po raz dwusetny, został sowicie nagrodzony oklaskami.

Pomimo ciasnoty, jaka gwarantują teatralne fotele przy ul. Dąbrowskiego, młodzież doskonale się bawiła i, mimo że spektakl trwa aż 140 minut, nie usnęła z nudów. Zachwyt wzbudził zwłaszcza odtwórca tytułowej roli, ów głupiec, François Pignion, który zaproszony na przyjęcie, miał dostarczyć rozrywki bezlitośnie naśmiewającemu się z takich postaci,   Pierre’owi Brochantowi, zamożnemu kolekcjonerowi sztuki, smakoszowi wytrawnych win i wielbicielowi kobiet.

Sztuka skłania do refleksji, każe zastanowić się nad tym, czy istnieje coś takiego jak wiedza pewna. Skąd bowiem można mieć pewność, że zaproszony na ucztę głupiec rzeczywiście nim jest…? A może to ty, widzu, osądzając książkę po okładce, stajesz się właśnie owym, tytułowym błaznem…?
Paulina Grzesiak