Wycieczka do Brukseli, Londynu i Paryża
Wycieczka do Brukseli, Londynu i Paryża

Wycieczka do Brukseli, Londynu i Paryża

WYCIECZKA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 3 W SWARZĘDZU I GIMNAZJUM W ZALASEWIE DO BRUKSELI, LONDYNU I PARYŻA

Czy można uczyć się angielskiego w Londynie? Czy można zobaczyć Parlament Europejski w Brukseli, Londyn i Paryż w ciągu roku szkolnego? Czy można połączyć przyjemne z pożytecznym? Odpowiedź brzmi – TAK!

Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu i Gimnazjum w Zalasewie mieli właśnie taka możliwość dzięki nauczycielkom języka angielskiego Katarzynie Bajon i Małgorzacie Szymenderze. Grupa 21 uczniów z tych szkół odbyła wycieczkę do trzech stolic Europy. Wyruszyliśmy 25 maja spod Gimnazjum w Zalasewie prosto do stolicy Belgii – Brukseli. Tam odwiedziliśmy Parlament Europejski tuż po wyborach, które miały miejsce w naszym kraju oraz przeszliśmy szlak najpiękniejszych miejsc tego miasta. Z Brukseli , po przeprawie promowej w Calais, dotarliśmy do Dover, gdzie przywitało nas zachmurzone brytyjskie niebo i lewostronny ruch na jezdni. W deszczu dotarliśmy  do jednego z najstarszych miast Anglii – Canterbury,  a następnie prosto do Londynu. Stolica Anglii zrobiła na nas ogromne wrażenie. Pierwszym punktem naszego programu było Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich, gdzie uwieczniliśmy na wielu zdjęciach południk „0”. W miarę zwiedzania kolejnych fantastycznych miejsc w Londynie, słońce zupełnie rozgoniło chmury. Na koniec naszego pierwszego dnia czekało nas spotkanie z angielskimi rodzinami, które miały się nami zaopiekować podczas pobytu w stolicy Anglii. Wtedy emocje sięgnęły zenitu. Mimo zmęczenia każdy z uczniów niecierpliwie wyglądał swojego opiekuna. Kiedy już dokonano przydziałów, nasze drogi się rozeszły, aż do zbiórki wyznaczonej na dzień następny. Nasi Anglicy okazali się bardzo miłymi, wesołymi i przyjaznymi ludźmi, z którymi na rozmowach upływały nam wieczory i poranki. Wrażeń więc było co niemiara.

Nasz pobyt w Londynie obfitował jeszcze w wiele atrakcji. Mieliśmy okazję zwiedzić kilka słynnych brytyjskich muzeów takich jak British Museum, Museum of Science, Natural Museum oraz National Gallery na Trafalgar Square, gdzie odpoczywaliśmy przy kolumnie admirała Nelsona. Jednak największe wrażenie na uczniach zrobiło Madame Tussaud Museum, w którym czekało ich wiele atrakcji. Podziwialiśmy figury woskowe znanych gwiazd filmowych, muzyków, polityków, sportowców, pisarzy, papieży oraz rodziny królewskiej . Poznaliśmy w skrócie historię Londynu jadąc przemieszczając się atrapami londyńskich taksówek. Spacerowaliśmy słynnymi Oxford i Regent Street oraz finansową dzielnicą White Hall. Podziwialiśmy budynki parlamentu z słynnym Big Benem, Westminster Abbey, Tower Bridge, Buckingham Palace z uroczystą zmianą wart, Tower of London ze swoja historią okrutnego Henryka VIII, w której kończyły swój żywot jego kolejne żony.

Po miłym pożegnaniu z naszymi angielskimi rodzinami udaliśmy się wprost do Paryża. W tej niezwykłej stolicy Francji poruszaliśmy się metrem. Zobaczyliśmy słynne Champs Elysees z Łukiem Triumfalnym, podziwialiśmy panoramę miasta z Wieży Eiffel’a, spacerowaliśmy po ogrodach Tuileries do Luwru, odwiedziliśmy katedrę Notre Dame, Pałac Inwalidów oraz dzielnicę łacińską. Byliśmy tez w nowoczesnej szklanej dzielnicy LaDefense ze swoim łukiem triumfalnym. Nasz paryski spacer zakończyliśmy na wzgórzu Montmartre, tętniącym nocnym życiem, a stanowiącym ogromny kontrast dla położonej obok bazyliki Sacre Coeur.

Drugi dzień naszego pobytu w stolicy Francji spędziliśmy w Eurodisneylandzie, gdzie czekało nas wiele niesamowitych atrakcji. Paryż pożegnał nas piękna, słoneczną pogodą. Przepełnieni wrażeniami 1 czerwca wróciliśmy  do Polski. Poza pamiątkami w naszych sercach pozostała niezwykła atmosfera tych przepięknych europejskich miast.

K.B.

Skip to content