„Poznański Czerwiec’56” w Trójce

W poniedziałkowe popołudnie 9 maja w Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu oficjalnie otwarto wystawę „Wolności! Chleba! Poznański Czerwiec’56 w fotografii”. Jest to już czwarta ekspozycja w Trójce, przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Wystawa w 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca’56 przedstawia uporządkowane chronologicznie wydarzenia z dnia 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu – pacyfikację miasta, osoby zatrzymane w związku z Poznańskim Czerwcem, a także śledztwo i procesy.

Gimnazjaliści powitali zaproszonych gości piosenką „Czerwiec” w wykonaniu Mezo i Owala, nie zabrakło również wzruszającego wiersza Kazimiery Iłłakowiczówny „Rozstrzelano moje serce w Poznaniu” w ciekawej interpretacji Liwii Jankowskiej oraz wspomnienia o Romku Strzałkowskim. Atmosferę tamtych lat oddawały również archiwalne nagrania radiowe i relacje świadków.

Podczas otwarcia wystawy, pan Arkadiusz Małyszka, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu przedstawił przyczyny i przebieg wydarzeń sprzed sześćdziesięciu lat oraz omówił sytuację społeczno – polityczną w 1956 r. w Polsce.

Po oficjalnym otwarciu wystawy zaproszeni goście oraz uczniowie Trójki obejrzeli „Poznański Czerwiec’56 w fotografii”. Warto dodać, że wśród kilkudziesięciu zdjęć jest tam również fotografia swarzędzkiego ratusza, gdzie w 1956 r. mieścił się posterunek MO. W najbliższym tygodniu wszyscy gimnazjaliści będą brali udział w lekcji historii najnowszej o Poznańskim Czerwcu’56 w oparciu o materiały wystawy, warto dodać, że niektórzy odnaleźli na fotografiach osoby ze swojej rodziny.

Wystawa jest czynna w holu Gimnazjum nr 3 do 17 maja w godz. 8.00 – 20.00, zapraszamy do jej odwiedzenia nauczycieli i uczniów swarzędzkich szkół oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Swarzędz.

I.K.