Ze Swarzędza do Londynu
Ze Swarzędza do Londynu

Ze Swarzędza do Londynu

WYCIECZKA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 3 W SWARZĘDZU I GIMNAZJUM W ZALASEWIE DO LONDYNU

Czy można uczyć się angielskiego w Londynie?  Czy można połączyć przyjemne z pożytecznym? Odpowiedź brzmi – TAK! 

Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu i Gimnazjum w Zalasewie mieli właśnie taką możliwość. Grupa 51uczniów z tych szkół odbyła wycieczkę do stolicy Wielkiej Brytanii. Wyruszyliśmy 22 maja spod Gimnazjum w Zalasewie prosto do Londynu.  Pokonując euro tunel pod kanałem La Manche z Calais, dotarliśmy do Folkestone, gdzie przywitało nas słoneczne brytyjskie niebo i lewostronny ruch na jezdni. W pełnym słońcu dotarliśmy  do jednego z najstarszych miast Anglii – Canterbury , gdzie zwiedziliśmy przepiękną katedrę, a następnie udaliśmy się prosto do Londynu. Stolica Anglii zrobiła na nas ogromne wrażenie. Na koniec naszego pierwszego dnia czekało nas spotkanie z angielskimi rodzinami, które miały się nami zaopiekować podczas pobytu w stolicy Anglii. Wtedy emocje sięgnęły zenitu. Mimo zmęczenia każdy z uczniów niecierpliwie wyglądał swojego opiekuna. Kiedy już dokonano przydziałów, nasze drogi się rozeszły, aż do zbiórki wyznaczonej na dzień następny. Nasi Anglicy okazali się bardzo miłymi, wesołymi i przyjaznymi ludźmi, z którymi na rozmowach upływały nam wieczory i poranki. Wrażeń więc było co niemiara.

Nasz pobyt w Londynie obfitował jeszcze w wiele atrakcji. Mieliśmy okazję zwiedzić kilka słynnych brytyjskich muzeów takich jak Natural Museum i National Gallery na Trafalgar Square, gdzie odpoczywaliśmy przy kolumnie admirała Nelsona. Jednak największe wrażenie na nas zrobiło Madame Tussaud Museum, w którym czekało nas wiele atrakcji. Podziwialiśmy figury woskowe znanych gwiazd filmowych, muzyków, polityków, sportowców, pisarzy, papieży oraz rodziny królewskiej . Poznaliśmy w skrócie historię Londynu, przemieszczając się atrapami londyńskich taksówek. Spacerowaliśmy słynnymi Oxford i Regent Street oraz finansową dzielnicą White Hall. Podziwialiśmy budynki parlamentu ze słynnym Big Benem, Westminster Abbey, Tower Bridge, Buckingham Palace , Tower of London ze swoją historią okrutnego Henryka VIII, w której kończyły swój żywot jego kolejne żony. Mieliśmy również okazję podziwiać niezwykłą panoramę brytyjskiej stolicy z kapsuł słynnego koła diabelskiego –London Eye. Z Londynu udaliśmy się do zamku królowej w Windsor, gdzie zobaczyliśmy królewskie komnaty.

Po miłym pożegnaniu z naszymi angielskimi rodzinami udaliśmy się wprost do Greenwich. Mieliśmy tam możliwość uczestniczenia w wykładzie na słynnym uniwersytecie oraz wzięcia udziału w warsztatach poprowadzonych przez studentów tej uczelni.

Zarówno Londyn jak i jego dzielnica Greenwich pożegnały nas piękna, słoneczną pogodą. Przepełnieni wrażeniami 28 maja wróciliśmy  do Polski. Poza pamiątkami w naszych sercach pozostała niezwykła atmosfera tego wspaniałego brytyjskiej miasta.

Katarzyna Bajon

Skip to content