Wycieczka do Biskupina

Dnia 18 września bieżącego roku uczniowie i wychowawcy „Klasy Życia” wraz z kilkoma uczniami z pozostałych klas naszego gimnazjum i Panią pedagog udali się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Jego teren to jakby „zabytkowa wieś”. Zwiedzając odrestaurowane chaty i budowle, przenosiliśmy się myślami do czasów prehistorycznych i wczesnopiastowskich.

Głównym celem wycieczki był XXI Festyn Archeologiczny, który w tym roku odbywał się w dniach od 12 do 20 września. Tematem tegorocznego festynu były „Smaki w przeszłości”. Wyjechaliśmy o godzinie 9:00 z parkingu przy TESCO. Po półtoragodzinnej podróży, szczęśliwi stanęliśmy u wrót prastarej osady. Tam  otrzymaliśmy mapkę zwiedzania i ruszyliśmy w teren. Na samym początku spotkaliśmy dwóch miłych panów, ubranych w stroje, jakby z czasów panowania Mieszka I, grających na malutkich fujarkach. Podarowali nam oni małe prezenty „na szczęście” i ruszyliśmy dalej. Zapoznawaliśmy się z tym, jak wyglądało życie codzienne w czasach początków państwa polskiego. Widzieliśmy dawną „mennicę” czyli patrzyliśmy jak wybijano kiedyś monety. „Muzyczne klimaty” tamtych czasów stały się nam bliskie, dzięki słuchaniu muzyki, która rozbrzmiewała na festynie i  obserwacji wytwarzania instrumentów muzycznych. Czy można było na co dzień żyć bez nowoczesnych zdobyczy techniki? Na to pytanie mogliśmy sobie odpowiedzieć, oglądając odtwarzane „scenki z epoki”.

Dwie nasze koleżanki bardzo ucieszyły się również z możliwości przejażdżki konnej, która jest ich pasją. Oczywiście, zgodnie z przewodnim tematem tegorocznego festynu, przede wszystkim mogliśmy spróbować, co ludzie wtedy jedli i jak przyrządzano przeróżne potrawy. Po licznych degustacjach udaliśmy się do autokaru i zmęczeni, ale szczęśliwi, że tak wiele mogliśmy zobaczyć, wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Moim zdaniem wycieczka do Biskupina była bardzo interesująca. Przyczyniła się do pogłębienia naszej wiedzy o dawnych dziejach państwa polskiego oraz do większej integracji uczniów z różnych klas naszej szkoły.

Mam nadzieję, że tego typu wyjazdy będą częściej organizowane. Z niecierpliwością czekam już na kolejny.

 Sandra Andryszak