Jestem EKO

Uczniowie naszego Gimnazjum, wraz z uczniami z Zespołu Szkół w Paczkowie i Szkołą Podstawową nr 4 w Swarzędzu biorą udział w projekcie „Jestem Eko – konkursy, warsztaty i akcje zbiórki surowców wtórnych w Zespole Szkół w Paczkowie, Gmina Swarzędz.”

Grupa naszych uczniów w składzie: Michał Bielawiak z 1D, Julia Dolata, Maria Margot Słupczyńska, Jakub Greser i Jakub Michalak z 2A, Zuzia Olbryś z 2C, Maja Maćkowiak, Ola Majchrzak, Gabrysia Murawka i Ania Tłok z 2D, a także dwaj uczniowie z 3A Mateusz Heliński oraz Michał Gogulski weźmie udział w Debacie Oksfordzkiej, której temat brzmi: Parki krajobrazowe łączą ochronę przyrody z rozwojem gospodarczym.

W ramach przygotowań do debaty 29 października odbyła się wycieczka do ZS w Paczkowie i parku krajobrazowego Promno.  We wtorek po godzinie ósmej grupa uczniów wraz z p. Suluk udała się  z naszej szkoły na Rynek, skąd autobusem wyruszyła do Paczkowa. W Zespole Szkół czekała na nich bardzo ciekawa prezentacja na temat wpływu rozwoju środowiska na parki krajobrazowe, prowadzona przez panią Kornelię Kniołę, pracownika Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Po 45 minutowym wykładzie uczniowie szkół biorący udział w projekcie wyruszyli autokarem w drogę do PK Promno. Na miejscu nauczycielki paczkowskiej szkoły rozdały klucze do oznaczania roślin i zwierząt, lupy oraz lornetki  – te przyrządy pozwoliły im na dokładniejszą  obserwacje zwierząt i roślin. Największym znawcą drzew okazał się Kuba Greser, który bez trudu jako pierwszy rozpoznał kilka gatunków. Podczas spaceru po Promnie uczniowie poznali wiele ciekawych gatunków roślin, zwierząt, ptaków a nawet owadów. Pani Kornelia bardzo ciekawie opowiadała uczniom o wielkopolskiej faunie i florze. Po spacerze, wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę, uczniowie powrócili autokarem do szkoły w Paczkowie, a stamtąd  z powrotem do Swarzędza.

Wiedza zdobyta na wycieczce na pewno pozwoli wykazać się uczniom naszej szkoły podczas tegorocznej debaty.

Julia Dolata