Widowisko „Powstanie Wielkopolskie”

        W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnych działaniach upamiętniających 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz odzyskania niepodległości.

        W piątek 21 września uczniowie klas trzecich gimnazjum i ósmych szkoły podstawowej wybrali się do Parku Dzieje w Murowanej Goślinie, aby obejrzeć widowisko plenerowe „Powstanie Wielkopolskie”.

         Spektakl odgrywany jest przez dzieci-wolontariuszy, aktorów parku oraz grupę teatru akrobatycznego „Z Głową w Chmurach”, ukazuje przyczyny i przebieg Powstania. W czasy sprzed wieku przenosi widza sprytny zabieg przeniesienia się w czasie chłopca – narratora, który spotyka swego pradziadka – wówczas także młodzieńca, najpierw w szkole wrzesińskiej, potem wśród członków Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, ostatecznie w czasy I Wojny Światowej i samego Powstania. Widowisko trwało około 25 minut, towarzyszyła mu muzyka i efekty pirotechniczne. Przed spektaklem uczniowie spotkali się z prelegentem, który przedstawił im najważniejsze informacje o Powstaniu.

        Drugą część pobytu w Parku Dzieje uczniowie spędzili na zajęciach rekreacyjnych z animatorami. Podzieleni na kilka grup brali udział w historycznym placu zabaw, gdzie mogli m. in. strzelać z łuku, przekonać się, na czym polega praca archeologa czy zagrać w historyczną grę zręcznościową.

IK