Spotkanie z górnikiem
Spotkanie z górnikiem

Spotkanie z górnikiem

Jako, że Barbórka tuż, tuż 27 listopada 2014 r. na zaproszenie Zespołu Edukacyjno – Terapeutycznego  zawitał do nas przedstawiciel „braci górniczej” z Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”. W spotkaniu uczestniczyła też młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Swarzędzu.
Zaproszony gość opowiadał o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników oraz jej znaczeniu w naszym codziennym życiu. Przybliżył również dzieciom wizerunek patronki górników – Świętej Barbary.
Duże wrażenie na zebranych zrobił mundur, w którym pojawił się nasz gość, dlatego pan Ryszard szczegółowo omówił znaczenie stroju galowego i roboczego. Z entuzjazmem przebierano się w oba stroje. Najbardziej podobała się czapka z pióropuszem – tzw. „czako”.
Dowiedzieliśmy się też, że kolory pióropusza mają swoje oznaczenia: biały kolor piór mają sztygarzy i inżynierowie, zielony – dyrektor, czarne pióra noszą na czapkach zwykli górnicy, a czerwone – członkowie orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń. Czerń symbolizuje ciemność podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie trawy po pracy.
Uczestnicy spotkania zadawali wiele pytań, na które gość cierpliwie odpowiadał. Na zakończenie, w podziękowaniu wszyscy wspólnie zaśpiewali wzruszającą piosenkę pt. ”Tylko Ty”  i wręczono zaproszonemu górnikowi  własnoręcznie przygotowane laurki.

Skip to content