Prezenty dla Afryki
Prezenty dla Afryki

Prezenty dla Afryki

19 grudnia, w niemalże świątecznym klimacie odbyło się spotkanie z wolontariuszem, wiceprezesem Fundacji i ratownikiem medycznym –  Panem Jackiem Jaroszem.

Nasz gość pojawił się w „TRÓJCE” na zaproszenie grupy projektowej, realizującej założenia edukacji globalnej, pod opieką pani D. Świerczyńskiej.

Zebranie rozpoczęliśmy od przekazania na ręce przedstawiciela Fundacji  Redemptoris Missio zebranych  darów w postaci opatrunków i  bandaży,  które zbierali uczniowie naszej szkoły w ramach akcji „Opatrunek na ratunek”.

W trakcie spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się, między innymi o tym jak działa Fundacja oraz kiedy i przez kogo została założona. W tym roku obchodzi ona 25-lecie i skupia kilkuset wolontariuszy. Pan Jacek Jarosz opowiedział nam o swoich dotychczasowych niesamowitych misjach w Afryce oraz innych akcjach organizowanych przez fundację Redemptoris Missio. Wśród wymienionych  znajdowały się takie jak:  Okulista w Afryce, Kardiolog w Afryce, Dentysta w Afryce i Chata Medyka. Wszystkie skupiają się na pomocy medycznej dla najbardziej potrzebujących krajów nie tylko Afryki, ale i całego świata.

Uczniowie „Trójki” zadawali pytania, na które wolontariusz chętnie i szczegółowo odpowiadał. Dowiedzieliśmy się między innymi, że głównym składnikiem afrykańskiej diety na Madagaskarze jest ryż oraz, że budzikiem w afrykańskich wioskach nadal bywa kogut. Dary trafiające do fundacji liczy się w tonach i  docierają one do potrzebujących w czasie od kilku dni do kilku miesięcy. Zrozumieliśmy, że warto pomagać, ponieważ przynosi to zarówno korzyści dla obdarowywanego jak i dla nas – satysfakcję z tego, że sprawiliśmy komuś radość.

Dzięki wizycie naszego gościa pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat kontynentu afrykańskiego, a ciekawy sposób, w jaki Pan Jacek omawiał temat, zainteresował wszystkich zebranych uczniów, niektórzy z nich zapragnęli nawet zostać wolontariuszami.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji „Opatrunek na ratunek” serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy

 

Skip to content