Konkursy z Henrykiem Sienkiewiczem w tle
Konkursy z Henrykiem Sienkiewiczem w tle

Konkursy z Henrykiem Sienkiewiczem w tle

     Biblioteka Szkolna zorganizowała w tym roku szkolnym dwa konkursy związane z jednym z Patronów naszego Gimnazjum – Henrykiem Sienkiewiczem.

     Pierwszy z konkursów adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych gminy Swarzędz i dotyczył twórczości oraz biografii autora „Quo Vadis”.Należało wykazać się znajomością faktów z życia Henryka Sienkiewicza oraz wiedzą dotyczącą następujących utworów:  „Potop” , „Krzyżacy”,  „Latarnik”, „W pustyni  i w puszczy”, „Quo vadis”, „Sachem”. 30.11.2016 roku o godzinie 10.00 chętni uczniowie przystąpili do pisania testu, na podstawie którego wyłoniono laureatów.

     Gimnazjaliści świetnie poradzili sobie nie tylko z pytaniami dotyczącymi treści utworów, ale także z tymi, które dotyczyły życia ich autora, np.: w którym roku pisarz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, jakich pseudonimów używał, ile z jego żon miało na imię Maria, na terenie jakiego państwa zmarł, na co pisarz przeznaczył darowiznę, którą otrzymał od nieznanego wielbiciela w ogromnej kwocie 15 tys. rubli wraz z liścikiem „Nic to – Michał Wołodyjowski”.

     Poziom Gminnego Konkursu Czytelniczego na temat twórczości i biografii H. Sienkiewicza był niezwykle wyrównany. Pierwsze miejsce zajęła Maja Maćkowiak z Gimnazjum nr 3, drugie Eryk Feldmann  – także uczeń naszej szkoły, a miejsce 3 – ex quo Małgorzata Mikunda  i Grzegorz Skiba z Gimnazjum w Zalasewie.

     Uczniowie klas 6 szkół podstawowych mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza”. Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac, dlatego Jury postanowiło przyznać miejsca na podium ex quo.

     Pierwsze miejsce zdobyli: Maja Pliszka z klasy 6a ze Szkoły Podstawowej w Zalasewie oraz Mateusz Myśliński z klasy 6a ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Swarzędzu. Miejsca drugie zajęły dziewczęta ze Szkoły podstawowej nr 5: Zofia Brylak z klasy 6c i Joanna Karolczak z klasy 6b. Na podium z miejscem trzecim uplasowały się także uczennice swarzędzkiej „5”: Sara Jackowiak z klasy 6b oraz Maja Czarnecka z klasy 6a.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

    Nagrodzeni uczniowie otrzymali książki zasponsorowane przez sklep Kaufland w Swarzędzu, który ufundował nagrody. W tym miejscu Organizatorzy chcieliby jeszcze raz serdecznie podziękować Sponsorowi za wspieranie inicjatyw edukacyjno-kulturalnych organizowanych przez Gimnazjum nr 3.

                                                                                               Biblioteka Szkolna

Skip to content