Happening AIDS

1.grudnia (w dniu, w którym pamiętamy o zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS), jak co roku, odbył się w naszej szkole happening dotyczący problematyki HIV i AIDS. Nad przygotowaniami pracowało wiele osób. Sam pomysł, aby bohaterami happeningu uczynić Romea i Julię, poddała uczennica klasy IIIA Anna Czupryniak. Autorami scenariusza były: Zuzanna Myślińska IIIA, Bogna Kurczewska IIIA, Barbara Mroczek (ubiegłoroczna absolwentka), p. Paulina Grzesiak i p. Katarzyna Fabrowska.

W tym roku chcieliśmy pokazać, że tak jak w XV wieku największe żniwo zbierała dżuma – czarna śmieć – tak dla ludzi XX i XXI wieku taką dżumą jest AIDS.

Nasz happening odkrywał też, jak zmieniało się podejście ludzi do chorych na AIDS, jak zmieniała się odnośnie źródeł zakażenia oraz konsekwencji choroby świadomość społeczeństwa. W tematykę wprowadziła nas Karolina Stankowska z kl. IIIC. Role Szekspirowskiego Romea i Julii odtwarzali Jakub Dopieralski kl. IIA i Agata Szatkowska kl. IIID. W latach ’70 w tej roli wystąpili Natalia Tarka kl. IIIA i Eryk Pancewicz kl. IB. Nastawienie ludzi do zakażeń wirusem HIV pokazali Aleksandra Włodarczyk kl. IIA i Piotr Kolankiewicz kl. IIA. Jako Romeo i Julia lat ’90 wystąpili Sara Celebańska kl. IIIA i Piotr Dopieralski kl. IIC. Rozumienie omawianego problemu przez ludzi nam współczesnym widzieliśmy dzięki Zuzannie Myślińskiej kl. IIIA i Szymonowi Michalakowi kl. IIC. Całość podsumowała i zaapelowała o chwilę refleksji Wiktoria Florczyńska z klasy IIIC.

K. S.-F.