Gimnazjaliści u Matki Bożej
Gimnazjaliści u Matki Bożej

Gimnazjaliści u Matki Bożej

25 marca 2014 roku odbyła się pielgrzymka do Częstochowy, w której udział wzięli nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu. Czas Wielkiego Postu, a więc wiosennej zadumy, rozważań, refleksji oraz przygotowań do Świąt Wielkanocnych z pewnością sprzyjał podjęciu takiej inicjatywy, która jest tradycję naszej szkoły -€“ pielgrzymki na Jasną Górę organizowane są co roku.

Młodzież I, II i III klas gimnazjum chętnie podróżuje do religijnego centrum Polski, by pomodlić się – m.in. w intencji zbliżających się egzaminów gimnazjalnych, podziękować, poprosić o łaski. Częstochowa jest z pewnością ku temu odpowiednim miejscem; naszym celem była właśnie duchowa podróż, mniej zwiedzanie turystycznych atrakcji miasta – oderwanie się od codzienności, poświęcenie swego czasu na pielęgnowanie kontaktu z Bogiem.

Do Częstochowy wyruszyliśmy o 5 rano, by już około 11 być na miejscu. Po przyjeździe uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, przygotowanej i prowadzonej przez naszych uczniów.

Następnie zwiedziliśmy Skarbiec Królewski, w którym zgromadzone są wota – zarówno te o wartości artystycznej, jak i te, w których zawierają się wspomnienia ludzkiego życia, będące często wyrazem wdzięczności za doznane łaski i cuda, które dokonać miały się dzięki wstawiennictwu Jasnogórskiej Madonny. Podziwialiśmy także drogę krzyżową stworzoną przez wybitnego malarza polskiego, Jerzego Dudę-Gracza, pt. „Golgota Jasnogórska”. Kulminacją naszej pielgrzymki była Msza św.

Wydaje się, że w codziennej, tak zabieganej przecież rzeczywistości trudno znaleźć dzień na modlitwę, skupienie, zajęcie się sprawami ducha – a warto porządkować i te w gonitwie za zaspokajaniem potrzeb ciała. Wyjazd do Częstochowy miał służyć przede wszystkim chwilowemu zatrzymaniu, zwróceniu swojej uwagi na to, co w życiu naprawdę ważne.

Krystyna Pokorska, Hanna Markowska-Gruszczyńska

Skip to content