Byliśmy na wykładzie politologa dr. Sławomira Drelicha
Byliśmy na wykładzie politologa dr. Sławomira Drelicha

Byliśmy na wykładzie politologa dr. Sławomira Drelicha

          W dniu 20.03.2017r., uczniowie z klas 3A, 3C i 3D uczestniczyli w wykładzie dr. Sławomira Drelicha pt. „W jaki sposób politycy robią nam wodę z mózgu?”

              Odbył się on w II Liceum Ogólnokształcącym w Swarzędzu, a skierowany był do osób zainteresowanych naukami społecznymi. Dowiedzieliśmy się na nim wielu interesujących rzeczy, których każdy obywatel posiadający prawo do głosowania powinien być świadomy. Poprzez analizowanie archiwalnych spotów wyborczych partii politycznych naszego kraju poznaliśmy kilka strategii i taktyk stosowanych przez marketingowców, m.in.: ukazanie kandydatów jako zwyczajnych ludzi, wskazywanie łatwych rozwiązań, bazowanie na strachu, emocjach oraz stereotypach, przedstawienie obrazu partii, która pomaga elektoratowi; pełnej mobilizacji społeczeństwa w wybory, a także podział kampanii na pozytywne i negatywne, w których spotykamy się z krytyką oponentów oraz zestawieniem „dobra” oraz „zła”. Prowadzący spotkanie, zdradził nam również parę sztuczek, dzięki którym dany polityk „zbliża” ludzi do siebie, jak na przykład stonowany ubiór, widoczny krawat oraz wyraźna mowa niewerbalna.

          Wykład bardzo mi się podobał, został przeprowadzony w ciekawy sposób i z pewnością skłonił wiele osób do refleksji i dyskusji.

Liwia Jankowska

Skip to content