Z wizytą w swarzędzkim ratuszu

W poniedziałek 1 czerwca grupa uczniów z klasy III a wzięła udział w niecodziennym zdarzeniu w swarzędzkim ratuszu. Z okazji 25. rocznicy powstania samorządu terytorialnego spotkali się tam byli i aktualni burmistrzowie naszego miasta (p. Jerzy Gruszka, p. Bożena Szydłowska, p. Marek Baumgart, p. Anna Tomicka, p. Marian Szkudlarek).  Burmistrz pan Marian Szkudlarek poprosił swoich poprzedników na tym stanowisku o refleksję i wspomnienia z pracy w samorządzie lokalnym. Nasi uczniowie dowiedzieli się czym m. in. zajmował się pierwszy burmistrz p. Jerzy Gruszka. Okazało się, że do jego kompetencji należało np. wydawanie zgody na instalację telefonu stacjonarnego czy pieca gazowego.

Podczas krótkiej konferencji gimnazjaliści mogli również zadawać pytania swarzędzkim samorządowcom. Pani poseł Bożena Szydłowska wyjaśniła uczniom czy doświadczenie zdobyte w samorządzie lokalnym wykorzystuje w pracy parlamentarnej. Wszyscy zgodnie podkreślali, że praca w samorządzie lokalnym to ich pasja, wynikająca z chęci pomocy ludziom, która daje im dużo satysfakcji. Zachęcali również naszych uczniów, aby w przyszłości oni angażowali się w życie społeczności lokalnej, swojej „Małej Ojczyzny”.

Po zakończeniu spotkania nasi gimnazjaliści poznawali budynek swarzędzkiego ratusza, byli m. in. w sali ślubów, dowiedzieli się również, że w przeszłości urzędnicy musieli wchodzić na wieżę ratuszową, aby nakręcić zegar, który dziś jest elektroniczny.

                                                                                  IK