Święto Patrona
Święto Patrona

Święto Patrona

  Z patronami za pan brat

Bycie uczniem szkoły, której patronują Polscy Nobliści to nie lada wyzwanie. Trzeba być po trosze i artystą, i odkrywcą. Nie zawahałabym się nawet napisać: człowiekiem renesansu!

W poniedziałek 9 grudnia w Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu uzyskaliśmy niezbite dowody na to, że nasi uczniowie tacy właśnie są: poszukują odpowiedzi na trudne pytania, potrafią wspaniale działać w grupie, a do tego jeszcze posiadają zdolności plastyczne. Wspominaliśmy wówczas tych, którzy patronują szkole: Marię Skłodowską-Curie, Wisławę Szymborską, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Lecha Wałęsę. W szczególności zaś skupiliśmy się na twórczości noblisty z 1905 roku, Henryka Sienkiewicza.

Grupa uczniów zaprezentowała inscenizację, w której w sposób komiczny połączone zostały rozmaite dzieła Henryka Sienkiewicza: „Krzyżacy”, „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Quo vadis” oraz „W pustyni i w puszczy”. Następnie publiczność odpowiadała na pytania związane z tym, co działo się na scenie. Należało również dokończyć portret wylosowanego noblisty, co – mimo że nie było sprawą łatwą – niemal wszyscy znakomicie zrobili. W drugich i trzecich klasach uczniowie dowiedli również, że świetnie działają w grupie – trzeba było wykombinować, jak to zrobić, żeby piłeczka w jak najkrótszym czasie przeszła przez ręce wszystkich uczniów. Pomysłów nie brakowało!

Dla uczniów klas pierwszych dzień ten był ważny, gdyż święto patronów szkoły połączone zostało z pasowaniem na gimnazjalistę. W obecności dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego i pocztu sztandarowego złożyli uroczyste śluby.

To był bez wątpienia pełen emocji dzień, który na pewno zaliczyć można do udanych!

Paulina Grzesiak, Aneta Kot

Skip to content