Rozstrzygnięcie Międzypowiatowego Konkursu Gwary Poznańskiej
Rozstrzygnięcie Międzypowiatowego Konkursu Gwary Poznańskiej

Rozstrzygnięcie Międzypowiatowego Konkursu Gwary Poznańskiej

Uczennice z klasy 8B zajęły I miejsce w XVII Międzypowiatowym Konkursie Gwary Poznańskiej

22 marca uczniowie naszej szkoły pojechali do Tulec na drużynowy Konkurs Gwary Poznańskiej „Jezdym poznańsko pyra”, który w tamtejszej szkole organizowany jest od 17 lat.

W konkursie brały udział zespoły czteroosobowe ze szkół powiatu poznańskiego. Nasza szkoła była reprezentowana przez dwie drużyny:

1 grupa:
Jakub Wałejko 8C
Marcel Kopyciński 8C
Aleksandra Budna 7B
Mateusz Buśko 8C

2 grupa:
Marta Jaśkowiak 8B
Zuzanna Czerwińska 8B
Martyna Nowak 8B
Vanessa Waszak 8B

Uczniowie mieli do wykonania sporo zadań intelektualnych i zręcznościowych, którym naczelnym tematem była pyra i gwara poznańska. Tłumaczyli słownictwo i strofę wiersza napisaną w gwarze poznańskiej, rzucali ziemniakami do garnków o różnej wielkości, obierali pyry na czas, tworzyli z ziemniaka lalkę i musieli o niej opowiedzieć, sprawdzali – oczywiście na czas – kto będzie miał najdłuższą ziemniaczaną obierkę, prezentowali teksty napisane w gwarze poznańskiej. Emocji nie brakowało!

Dziewczyny z klasy 8B były bezkonkurencyjne i w cuglach pokonały inne zespoły zajmując I miejsce! Jak widać pomaganie mamie w kuchni przydaje się w różnych sytuacjach…

Wszystkie drużyny – zarówno te, który zajęły miejsca na podium, jak i te, które otrzymały wyróżnienia otrzymały atrakcyjne nagrody.

Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!!!

Skip to content