Muzyka kluczem…

… śpiew myślami – Przegląd Piosenki Polskiej

Myślę, że kiedy Mikołaj Rej doszedł do wniosku: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!”, kierowała nim duma z bycia Polakiem oraz zachwyt nad mową rodzinną, którą należy rozwijać, pielęgnować, ba – dopieszczać, by zachwycała brzmieniem, bogactwem, majestatem i jednocześnie prostotą. Sądzę również, że żył w przekonaniu, iż każdy z jego rodaków odczuwa to samo względem języka ojczystego. Może więc dobrze, że nie przyszło mu żyć w XXI wieku…

Tym bardziej na uwagę zasługują wszystkie projekty, które wspierają promowanie tego, co wartościowe i polskie. Człowiek pięknie mówiący, potrafi pięknie myśleć, a jeśli umie to również zaśpiewać, potrafi przeżywać, współodczuwać; empatia jest mu bliska.

Podtrzymując inicjatywę Dyrektora Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu Waldemara Biskupskiego, 29 stycznia b.r. spotkaliśmy się na trzecim już Przeglądzie Piosenki Polskiej. Udział w nim wzięli przedstawiciele gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z gminy Swarzędz. Zacne Jury w składzie: wiceburmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Agata Kubacka, Przewodniczący Komisji Gospodarczej Zygmunt Majchrzak, Najpopularniejsza Twarz STK Ryszard Tomaszewski, Przyjaciel Trójki muzyk Paweł Gruszczyński (który wraz ze swoim Duetem Muzycznym CANTARE umilił czas oczekiwania na werdykt), w-ce prezes ds. artystycznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Utalentowanych „Galiarda” Beata Adamska – przewodniczący – ustanowiło przyznać wyróżnienia: Kasi Wanat z Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu, Julii Kamińskiej z ZS2 w Swarzędzu, zespołowi wokalnemu z ZS1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Nagrodami były bony upominkowe ufundowane przez sponsorów naszego Przeglądu, którymi byli: Urząd Miasta i Gminy Swarzędz, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Swarzędzu, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Agata Kubacka, Radny Rady Miejskiej w Swarzędzu Zygmunt Majchrzak, Radna powiatu poznańskiego Barbara Antoniewicz, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu, Aleksander Długosz – Zakład Usługowy Blacharstwo Dekarstwo, TMP spółka Cywilna – Michał Idaszak Tomasz Stochniałek, Swarzędzka Telewizja Kablowa STK.

Dodatkowo zostały przyznane następujące nagrody: Nagroda Ośrodka Kultury dla Kingi Mendelskiej z Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów, udział w warsztatach wokalnych Stowarzyszenia „Galiarda” dla Kasi Wanat oraz nagroda STK dla zespołu wokalnego z ZS1 w Swarzędzu. Wszystkim uczestnikom ufundowano upominki i dyplomy pamiątkowe. Ogromne podziękowania ślemy tym, którzy zaangażowali się w tworzenie naszego Przeglądu. Nie byłoby Go bez chętnych Uczestników, Sponsorów, Jurorów, pedagogów przygotowujących młodzież do występu. Na kolejny Przegląd zapraszamy za rok.

K. Stramowska