Dzień Języka Polskiego
Dzień Języka Polskiego

Dzień Języka Polskiego

W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły: Julia Dolata z 1a, Liwia Jankowska z 1a, Wiktoria Florczyńska z 3c i Mateusz Heliński z 2a wzięli udział w II Konkursie Literackim zorganizowanym przez Zespół Szkół na 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. W tym roku konkurs poświęcony był utworom kryminalno-sensacyjnym, dlatego uczestnicy przygotowując się do niego musieli przeczytać „Morderstwo w Orient Expresie” Agathy Christie, „Inferno” Dana Browna, a także „Zbrodnie i karę” Fiodora Dostojewskiego. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w 10 marca w czasie „Dnia Języka Polskiego”.

Wszystkich zgromadzonych na uroczystości powitali Sherlock Holmes i dr Watson, którzy, szukając zbrodniarzy, przeprowadzali zakrojone na szeroką skalę śledztwo. Wysłuchując „Liliji” Adama Mickiewicza, mogliśmy przekonać się, że zbrodnia to sprawa stara jak świat, a ciarki na plecach poczuliśmy podczas niesamowitej interpretacji utworu Marcina Świetlickiego „M-Morderstwo”.

Humorystyczna scenka „W Urzędzie Skarbowym” doczekała się salw śmiechu i  zasłużonych braw, bo jej odtwórcy posiadają niewątpliwy talent aktorski.  Byliśmy także zachęcani do poznania technik szybkiego czytania, dzięki którym czas przeznaczony na obowiązki szkole i uczenie się można by skrócić ponad dziesięciokrotnie.

Grande Finale całej uroczystości było ogłoszenie wyników Konkursu Czytelniczego i wręczenie nagród. Nasza uczennica – Wiktoria Florczyńska zajęła 3 miejsce, a Liwia Jankowska i Mateusz Heliński otrzymali wyróżnienia. Serdecznie im gratulujemy, a brawa należą im się tym bardziej, że w konkursie tym brali również udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy „Zbrodnię i karę” analizują na zajęciach języka polskiego.

 

Skip to content