Czwartki u Noblistów

      Tradycją naszej szkoły są „Czwartki u Noblistów”. 26 kwietnia uczniowie klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjum spotkali się z rodziną podpułkownika Edmunda Bartlitza, którego „Dębem Pamięci” opiekuje się Trójka. Edmund Bartlitz urodził się w Gruszczynie w 1891 roku, z wykształcenia był lekarzem, walczył w Powstaniu Wielkopolskim i w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej dostał się do niewoli sowieckiej, był więźniem obozu jenieckiego w Starobielsku, zginął zamordowany w kwietniu 1940 r. w Charkowie.

      Podczas czwartkowego spotkania prawnuczka Edmunda Bartlitza, pani Natalia Bartlitz-Skibińska przedstawiła uczniom historię Zbrodni Katyńskiej, a wnuczka, pani Brygida Bartlitz wspominała swojego dziadka, którego nie zdążyła osobiście poznać. Opowiadała rodzinne historie o tym, jakim jej dziadek był człowiekiem, mężem, ojcem. W Pobiedziskach, gdzie Edmund Bartlitz mieszkał i pracował, był powszechnie znanym i  szanowanym lekarzem.

      Panie przywiozły na spotkanie ostatni list, który Edmund Bartlitz wysłał ze Starobielska do rodziny (dziś jest to „rodzinna relikwia”), opowiadały też o latach niepewności i poszukiwań wiadomości o tym, co stało się z ich przodkiem w czasie wojny.

      Nasi uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali rodzinnej opowieści, chętnie zadawali gościom pytania, poznali historię Zbrodni Katyńskiej poprzez losy jednego człowieka.

IK