Erasmus +, Irlandia, wrzesień  2023
Erasmus +, Irlandia, wrzesień  2023

Dzięki projektowi w 100 % z  Unii Europejskiej Erasmus + wraz z kolegą Arturem Grześkiewiczem, wyjechaliśmy na kurs dla nauczycieli języków obcych do Irlandii, z siedzibą w Dublinie, kurs metodyczny CED-T Methodology and Language Development, czyli metodologia i  rozwój mowy,  prowadzony przez Centrum Anglistyki Centre of Business Studies.

Szkoła mieści się w samym sercu Dublina, blisko takich atrakcji jak Trinity College i Dublin Castle. Mieliśmy  zajęcia w stylowym budynku, który został całkowicie odnowiony i przystosowany do potrzeb nauczania języka. W grupie,  liczącej razem z nami 10 osób, uczestniczyła kadra dydaktyczna z Włoch i Niemiec. 

Sam kurs zaoferował nam najnowsze i najlepsze praktyki zarówno w pedagogice ogólnej z wykorzystaniem praktycznych narzędzi internetowych do edukacji, planowanie lekcji, zarządzanie klasą, jak i wiedzę merytoryczną i wprowadzenie pewnych innowacji w praktyce, które można zintegrować z bieżącym kontekstem. Celem kursu było przekazanie jasnych, praktycznych rad,  odpowiednich do ich kontekstu. Pod koniec kursu mieliśmy okazję zastosować  narzędzia i  metody omówione z perspektywy nauczyciela i ucznia. Kurs łączy metody synchroniczne i asynchroniczne, aby zapewnić najlepsze wykorzystanie planu zajęć.

Dublin jest położony na wschodnim wybrzeżu Irlandii nad Morzem Irlandzkim. Choć termometr pokazywał 27 stopni i było bardzo ciepło, co jest niebywałe dla Irlandii o tej porze roku, i  nad morze było blisko, nie odważyliśmy się pływać w wodzie o temperaturze 14 stopni Celsjusza.

Przez centrum Dublina przepływa rzeka Liffey, nieopodal znajduje się Iglica Dublina, czyli ,,The Spire’’, 120 metrowy monument ustawiony dla uczczenia nowego tysiąclecia. Konstrukcja  jest wykonana z ośmiu tub zbudowanych ze stali nierdzewnej.

Po południu  zwiedzaliśmy kościoły, muzea i te wszystkie atrakcje turystyczne, które były rekomendowane zarówno przez naszą nauczycielkę  Rachel, jak i przez innych uczestników kursu. W samym centrum znajduje się kilka kościołów: Katedra Kościoła Chrystusowego w Dublinie, należąca do najstarszych w Dublinie. Jej początki sięgają niemal 1000 lat wstecz.

Katedra Św. Patryka, zbudowana w stylu  angielskiego wczesnego gotyku, stanowi największą budowlę sakralną w Irlandii i ma status katedry narodowej. Katedrę wybudowano dla upamiętnienia misjonarskiej działalności Świętego Patryka w Irlandii w V wieku. Św. Patryk działał m.in. na terenach, na których powstało potem miasto Dublin. Miał wykorzystać tam jedno ze źródeł do udzielenia sakramentu chrztu; owo źródło znajduje się w pobliżu murów kościoła. Na pamiątkę tego wydarzenia zbudowano w tym miejscu drewniany kościół, który w 1190 r. za rządów biskupa Johna Comyna, otrzymał status katedry.

W sobotę wyjechaliśmy na zorganizowaną krajoznawczą wycieczkę autokarową do uroczego miasteczka Galway w zachodniej Irlandii, położonego nad Oceanem Atlantyckim. Mieliśmy okazję zrobić sobie zdjęcia przy pomniku Oskara Wilde’a, który był irlandzkim poetą, dramaturgiem, pisarzem i filologiem klasycznym. Z Galway pojechaliśmy na Klify Moheru, czyli irlandzki cud natury wpisany na listę UNESCO Global Geoparks wśród 130 innych unikatowych miejsc na świecie. Klif zbudowany  z wapieni i piaskowców ma około 14 km długości.

Teraz  trochę o miasteczku Howth leżącym na półwyspie 13 km na północny wschód od Dublina. W niedzielę z przedstawicielką szkoły CES English Studies pojechaliśmy do Howth na festiwal owoców morza. Każdy mógł wybrać coś dobrego do zjedzenia, a Irlandczycy zaprezentowali taniec irlandzki, cieszący się obok muzyki irlandzkiej dużą popularnością, jako element ich kultury.

 

Zamek Dubliński, czyli Dublin Castle.

Pierwsza osada powstała ponad 1000 lat temu. Z czasem Zamek Dubliński stał się najważniejszą budowlą obronną w Irlandii. Hall Św. Patryka to najbardziej okazała sala Komnat Królewskich, wykorzystywana obecnie podczas uroczystych państwowych wydarzeń. Galeria obrazów mieści kolekcję portretów namiestników Irlandii, a byli nimi reprezentanci Korony Brytyjskiej. Sala tronowa czyli audiencyjna, to sala, w której dworzanie składali hołd monarsze. Okazały tron wykonany był z okazji oficjalnej wizyty Króla Jerzego IV w Irlandii w 1821r.

Irlandzkie Muzeum Sztuki Współczesnej 

Galeria zdjęć z Muzeum Sztuki Współczesnej w Dublinie, gdzie obok mistrza pop – artu Andy Warhola, aktorów Humphreya Bogarta i Merlin Monroe, można zobaczyć filmy dokumentalne o prześladowaniach i segregacji rasowej w USA i poznać historię zbrodniczego ruchu rasistowskiego KuKluxKlan.

Zwiedzanie zakończyliśmy, podziwiając ogrody należące do Galerii.

Narodowy Ogród Botaniczny w Dublinie powstał w 1795 roku, liczy ponad 17 tys. gatunków i odmian. W parku znajdują się klomby kwiatowe, arboretum, rozarium, oranżeria , ogród, szklarnie i w tym palmiarnia.

Miejsce jest idealne do zdystansowania się od pracy i  służy jako świetna strefa chilloutu.

National Galery of Ireland – Irlandzkie Muzeum Sztuki w Dublinie założone w 1854. Zbiory skoncentrowane są na sztuce irlandzkiej, ale obejmują także dzieła głównych szkół malarstwa europejskiego.

Muzeum swe zbiory zawdzięcza licznym darczyńcom, w tym George’owi Bernardowi Shaw, który ofiarował jedną trzecią swojego majątku na rzecz muzeum. Na zbiory National Galery składa się ok. 15 000 eksponatów obejmujących 700 lat historii sztuki. Wymienię niektóre nazwiska malarzy: Pompeo Batoni, Jane Brown, Jan Weenix, Michelle Desubleo, Carlo Maratti.

 Dziękujemy naszej wspaniałej Dyrekcji  SP3 za wsparcie mentalne, naszemu koordynatorowi projektu Arkadiuszowi Trzebniakowi za dobre doradztwo w całym projekcie i w kwestii lotu z liniami lotniczymi Ryanair i zespołowi SJO Glossa w Krakowie za współpracę w całym przedsięwzięciu.

                                                              Julita Książek – Myślińska                      

 

Skip to content