Wszechświat, który nas otacza, jest niezwykły i arcyciekawy. Poznawanie go to wielka wędrówka i niesamowita frajda.
Dlaczego niebo jest niebieskie?
Czy mleko można pokolorować?
Jak samemu zrobić tęczę, a potem “wyciągnąć” z niej kolory?
Jak zobaczyć, w którą stronę płynie prąd?
Czy kompas zawsze wskazuje północ?
Jak zbudowany jest aparat fotograficzny?
Czy lodem można rysować? Jak powstają perfumy?
Czy każda woda płynie?
Czy możemy dotknąć gwiazd?
Aby uzyskać odpowiedź na te pytania stworzono Laboratorium Wyobraźni, które wszystkim tym, którzy są ciekawi świata i nie boją się zadawać nawet najdziwniejszych pytań, o to co nas otacza, zapewnia doskonałą zabawę.
Ideą Laboratorium Wyobraźni jest zachęcanie do poszukiwania rozwiązań naukowych oraz zadawania pytań pod okiem doświadczonych dydaktyków. W naszym centrum nauki stawiamy na swobodną atmosferę i dużą dozę zabawy, tak aby zaciekawić odwiedzających.
15 listopada klasa 5C pojechała na wycieczkę do Laboratorium Wyobraźni i zapoznała się ze ścieżką edukacyjną pod nazwą Kalejdoskop. Najpierw pan przewodnik przybliżył im wiedzę teoretyczną na temat soczewek, luster, kalejdoskopu i światła, a później mogli przekonać się, jak można zaprezentować ją w praktyce. W czasie warsztatów mieli także arcytrudne zadanie do wykonania – musieli zespołowo wykonać camerę obscura!
* Camera obscura (łac. ciemna komnata) – prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Pierwowzór aparatu fotograficznego.
Camera obscura bywa nazywana również ciemnią optyczną lub kamerą otworkową.
Schemat działania camera obscura:
Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka (dla zredukowania odbić światła). Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór (średnicy 0,3–1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony (lub powiększony) obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie.
Obraz otrzymany za pomocą camera obscura posiada następujące cechy: miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie, nieskończoną głębię ostrości oraz zupełny brak dystorsji, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystykę. Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.
Opinie uczestników wycieczki:
Nadia:
Moim zdaniem na wycieczce było super! Innym się też podobało, co też jest ważne 🙂 Na wycieczce było fajnie, lecz nie było za dużo do roboty :c Same przedmioty były fajne, lecz było ich dosyć mało. Moim zdaniem tej wycieczce można spokojnie dać 6,5/10
Zuzia:
Wycieczka do Centrum Nauki Wyobraźnia w Poznaniu bardzo mi się podobała, ponieważ Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o mechanizmach zachodzących w różnych sprzętach. Zobaczyłam dużo nowych rzeczy i wiele się o nich dowiedziałam. Przy okazji miło spędziłam czas z klasą i wychowawcą.
Jermiasz:
W dniu 15.11. nasza klasa wraz z Wychowawcą oraz panią bibliotekarką wybrała się na wycieczkę do Centrum Wyobraźni na MTP w Poznaniu. Zwiedzaliśmy wystawy związane z iluzją optyczną; Kalejdoskop, Krzywy świat, Luneta, Magiczny sześcian, Soczewka Fresnela, Odwrócony obraz, Składane lustra, Zwierciadła, Kolorowe promienie, Światłowody, Przelewanie światła, Śledzące oko.
Mnie najbardziej podobało się; Kalejdoskop, Luneta, Magiczny sześcian i Śledzące oko. Uważam, że wycieczka była interesująca. Czekam z niecierpliwością na nasze kolejne wspólne wyjazdy.
Amelia:
Wycieczka mi się bardzo podobała. Podobało mi się całe to miejsce. Najbardziej podobało mi się w pokoju cienia. Bardzo chciałabym tam pojechać jeszcze raz.
Martyna:
Bardzo podobała mi się wycieczka, była ciekawa i interesująca. Najbardziej podobało mi się jak układaliśmy drużynowo konstrukcję z kartonu. Była super przy tym zabawa i bym chciała jeszcze więcej takich super wycieczek jak ta.
Julia:
Moim zdaniem wycieczka była fajna 🙂
Franek:
Według mnie wycieczka była bardzo ciekawa i interesująca. Czekało nas tam wiele łamigłówek i małych czarów. Wycieczkę oceniam bardzo pozytywnie.