„Tramwajem przez historię najnowszą”
„Tramwajem przez historię najnowszą”

   W ostatnim tygodniu października dwie klas ósme: VIIIc i VIIIe brały udział w wycieczce przedmiotowej z historii „Śladami Powstania Wielkopolskiego”.

   Podczas jazdy zabytkowym tramwajem przez centrum Poznania ósmoklasiści wysłuchali prelekcji przewodnika na temat największego zrywu niepodległościowego Wielkopolan i jednego z nielicznych zwycięskich powstań w naszej historii.

      Uczniowie odwiedzili też najważniejsze miejsca pamięci związane z Powstaniem Wielkopolskim. Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zapalili znicze, na ulicy Franciszka Ratajczaka poznali historię pierwszej ofiary walk powstańczych w Poznaniu. Na Placu Wolności odnaleźli pamiątkową tablicę upamiętniającą przysięgę wojsk wielkopolskich w styczniu 1919 r. Spacer zakończył się pod hotelem „Bazar”, w którym nocował Ignacy Jan Paderewski w grudniu 1918 r. i którego przemówienie z okna hotelu do mieszkańców Poznania doprowadziło do wybuchu powstania.

     Dodatkowo klasa VIIIe odwiedziła też Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie spoczywa pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisław Taczak.

Skip to content