Szkolne wybory europejskie w Trójce
Szkolne wybory europejskie w Trójce

     Nasi uczniowie i uczennice biorą udział w projekcie „Młodzi głosują 2024” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

    W ramach tego projektu 28 maja przeprowadziliśmy symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego. Głosowali uczniowie klas VII i VIII.

    Wcześniej, na lekcjach historii lub wiedzy o społeczeństwie przyszli wyborcy wypełniali test „Latarnik wyborczy 2024”. Mogli w ten sposób porównać swoje poglądy z poglądami komitetów wyborczych.

    Nad przebiegiem głosowania czuwała szkolna komisja wyborcza w składzie: Zuzanna Bruździńska, Hanna Dembińska i Angelika Rybakowska.

   Frekwencja wyborcza wyniosła 86 %, była dużo wyższa niż podczas wyborów parlamentarnych 9 czerwca.

    Wyniki głosowania:

  1. KKW Trzecia Droga – 3
  2. KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – 10
  3. KWW Bezpartyjni Samorządowcy – 3
  4. KW Polexit – 2
  5. KKW Koalicja Obywatelska – 10
  6. KKW Lewica – 22
  7. KW Prawo i Sprawiedliwość – 7
  8. KW Normalny Kraj – 1
  9. KW Polska Liberalna – 0

    Ponadto w klasach VII i VIII odbyły się lekcje na temat wpływu obywateli i obywatelek na działanie Parlamentu Europejskiego, wspólnej Europy i możliwości wykorzystania przez młodzież programów oferowanych przez UE.

     Warto również dodać, że projekt „Młodzi głosują” miał charakter edukacyjny, profrekwencyjny, nie wspierał żadnego komitetu wyborczego czy partii politycznej, zachęcał natomiast  młodych ludzi do głosowania i do udziału w wyborac

Skip to content