Muzeum w pudełku

     W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie „Muzeum w pudełku” przygotowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Otrzymaliśmy zestaw materiałów edukacyjnych: „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”, jest tam m. in. gra planszowa, archiwalne zdjęcia oraz repliki obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D.

   19 listopada klasa VIa wzięła udział w warsztacie przeprowadzonym przez edukatorkę z Muzeum Polin, zajęcia były w formie gry narracyjnej. Nasi uczniowie i uczennice wcielili się w postać Antka – współczesnego 12 – latka, który niespodziewanie przenosi się w przeszłość, trafia do miasteczka w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Jego przewodniczką jest żydowska dziewczynka Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i życie codzienne. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły przedmioty związane z religią i kulturą żydowską, których mogli dotknąć (świecznik, kielich, kubek, jad), a nawet przymierzyć (kipa).

    Uczniowie zagrali również w bardzo popularną dziecięcą grę drejdel.

    Przedmioty i materiały z „Muzeum w pudełku” pozostaną już w naszej szkole, będą wykorzystywane  na lekcjach historii, religii czy zajęciach dodatkowych, aby nasi uczniowie mogli poznać wielokulturowość i różnorodność dawnej Polski.