Maraton Pisania Listów w Trójce
Maraton Pisania Listów w Trójce

W tym roku nasza szkoła dołączyła do Maratonu Pisania Listów.     

Jest to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka.

Co roku w grudniu, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, miliony ludzi na całym świecie piszą listy, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane.

W szkolnym Maratonie wzięła udział klasa VIII a, która podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie poznała ideę pisania listów oraz historie bohaterów i bohaterek tegorocznej akcji. Następnie w holu szkoły uczniowie i uczennice wybrali jedną z osób, w obronie której napisali list. Ósmoklasistów szczególnie poruszyła sytuacja Andrzeja Poczobuta, polsko – białoruskiego dziennikarza i działacza mniejszości polskiej z Grodna. Za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.  W listach uczniowie apelowali o uwolnienie tego polskiego więźnia sumienia.

Natomiast uczniowie z klasy VII a napisali wspólnie jeden list do rządu australijskiego w obronie rdzennej społeczności, która walczy o ocalenie ziemi swoich przodków.

Łącznie udało się napisać 20 listów, które zostały wysłane do ambasady Białorusi w Warszawie, ambasady Australii, ale również do Marka Zuckerberga w USA, Gubernatora Alabamy i do władz Kirgistanu.

Maraton był też okazją do rozmów na temat praw człowieka, a także wyzwań, z którymi ludzkość mierzy się globalnie: migracje, niszczenie środowiska i nierówności.

Mamy nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu pomogliśmy tym, którzy są niesłusznie więzieni, nękani i których prawa człowieka są łamane.

Skip to content