„Czwartki u Noblistów”
„Czwartki u Noblistów”

     „Czwartki u Noblistów” to cykliczne spotkania w Trójce z ciekawymi ludźmi. Odbywały się one przez wiele lat w naszej szkole. Teraz, po czasach pandemii, wróciliśmy do tej tradycji.

    Gościem „Czwartków u Noblistów” w dniu 18 maja był Pan Bagir Sadowski, prezes Stowarzyszenia Społeczności Romskiej w Swarzędzu. Celem spotkania było poznanie mniejszości etnicznej, Romów, którzy od lat siedemdziesiątych XX wieku mieszkają również w Swarzędzu.

    Na początku spotkania uczniowie obejrzeli prezentacje o Romach, przygotowane przez ósmoklasistów. W dalszej części gość, Pan Bagir Sadowski opowiadał o pochodzeniu Romów (wywodzą się z Indii), ich historii, tradycjach i kulturze romskiej. Rozmawiał z uczniami o stereotypach na temat Romów, które często wynikają z niewiedzy i uproszczeń.

    Uczestnicy spotkania mieli również wiele pytań, na które Pan Sadowski chętnie odpowiadał.

Oto niektóre z nich:

– ile osób pochodzenia romskiego mieszka obecnie w Swarzędzu? (okazało się, że około 300 osób)

– dlaczego Romki nie noszą spodni, tylko długie spódnice?

– czym zajmuje się król Romów?

– dlaczego Romowie nie mogą wykonywać niektórych zawodów? (np. pielęgniarki, lekarza)

– skąd u Romów zainteresowanie wróżbiarstwem?

– co oznacza flaga Romów?

    Pani wicedyrektor Monika Szafirska podziękowała Panu Sadowskiemu za przyjęcie zaproszenia na „Czwartki u Noblistów”. Nasz gość zachęcał do poznawania kultury i tradycji Romów, ponieważ oni również tworzą społeczność lokalną w Swarzędzu.

    Dodatkowo w holu naszej szkoły przez kilka dni uczniowie mogli obejrzeć wystawę „Poznaj swojego sąsiada”, która przedstawiała historię, zwyczaje, muzykę Romów oraz znane osoby pochodzenia romskiego (np. aktorka Rita Hayworth).

Skip to content